**** Granuja ****

Co obnáší instalace fotovoltaických panelůZajímáte se o fotovoltaiku panely a rádi byste se o ní dozvěděli podstatné informace? Mít povědomí o těchto systémech, alespoň to základní, se vyplatí, což je také všeobecné „zlaté pravidlo“ jakékoli činnosti, do které se chcete pustit. Na co byste se měli ptát odborníků, a jaké otázky by vám měli být schopni zodpovědět?

Na které typy staveb ji lze instalovat – teoreticky lze solární panely namontovat třeba na dřevěnou kůlnu. Podstatné jsou pouze dva faktory – za prvé nosnost konstrukce, aby se nezřítila, a za druhé, aby dotyčné místo umožnilo přístup slunečních paprsků, pokud možno po celý den.

fotovoltaika na střeše

Jak dlouho zařízení vydrží v provozu – odborníci by vám měli být schopni zodpovědně sdělit, kolik let bude zařízení v provozu, aniž by bylo nutné některé díly měnit za nové a navyšovat tím vstupní investici. Je známo, že solární panely mají garantovanou životnost 25 let a tvrdí se, že ve skutečnosti mohou být v provozu i čtyřicet let, ovšem mnohem kratší životnost má střídač a akumulátory.

Jaká je cena a návratnost investic – v souvislosti s životností zařízení je třeba také pomýšlet na celkovou pořizovací cenu a její návratnost. Toto významně souvisí se spotřebou elektřiny, proto se fotovoltaika více vyplácí tam, kde je spotřeba vyšší.

Jakou vyžadují tyto systémy údržbu – uvádí se, že tyto systémy jsou v podstatě bezúdržbové, jsou konstruovány tak, aby nebylo nutné zasahovat do jejich konstrukce a cokoli čistit, natírat, brousit apod. Čištění se vyplatí pouze na povrchu panelů, protože znečištěný povrch snižuje jejich výkon.

fotovoltaické panely

Co je to ostrovní systém – ostrovní systémy se liší od těch ostatních tím, že jsou zcela nezávislé na rozvodné síti. Mají dostatečně dimenzované akumulátory, z nichž pokryjí spotřebu domácnosti či jiného objektu.

A co dotace – dotaci lze vyřídit pouze u těch systémů, kde se nejedná o tzv. ostrovní zařízení. Jinými slovy, dotace si mimo jiné podmiňuje připojení fotovoltaiky do distribuční (elektrické) sítě. Podmínkou získání dotace je také nepřetržitý desetiletý provoz zařízení alespoň na jeho necelé tři čtvrtiny původní kapacity, což může být pro někoho neakceptovatelné.


Categorized as: Nakupování

Comments are disabled on this post


Comments are closed.