**** Granuja ****

K čemu strojaři potřebují záhlubníky



Ve strojírenské praxi se vyskytují výrobní a údržbářské nástroje, které mnozí z vás dobře znají, ale zároveň i ty, s nimiž jste dosud nepřišli do styku, anebo jste se o nich doslechli jen kusé informace. Mezi ty vysloveně neznámé patří například protahovací trny, a to i přesto, že bez nich nelze prakticky vyrábět patentní vložky do dveřních zámků.

strojírenská výroba

Méně rozšířené jsou však i některé výrobní prostředky, zahrnuté do procesu obrábění či vytváření kruhových (válcových) otvorů. Každý z vás se s velkou pravděpodobností ve svém životě setkal s docela obyčejným vrtákem. Míváme je doma v domácí dílně a odvrtáváme s nimi otvory do dřeva, kovu i betonu a seznamujeme s těmito nástroji i samotným tvůrčím záměrem naše děti a studenty. Ty se také učí pracovat s ruční či elektrickou vrtačkou v rámci školní výuky a případně později i v rámci některých profesí.

práce v dílně

Pro zhotovování přesnějších otvorů však samotný vrták nestačí a je nutné po jeho předvrtání využít výhrubník a výstružník. S těmito nástroji se setkáváme v běžné strojírenské praxi zejména v automobilovém a leteckém průmyslu a při výrobě strojů, nástrojů, velkých a malých domácích spotřebičů, spotřební elektroniky a dalšího spotřebního zboží.

Výčet výrobních nástrojů pro válcové otvory však nekončí, existuje ještě jeden speciální nástroj, a sice záhlubník ČSN 221606 i-nastroje.cz. Záhlubníky nachází uplatnění například tam, kde je nutné zapustit hlavu šroubu pod povrch obrobku, aby tu nepřekážela, a aby spoj nebyl tím pádem vystavován zbytečnému mechanickému namáhání.

Záhlubníky lze využívat pro zahlubování válcových otvorů v kovových materiálech, ale i v dřevěných dílech, například při výrobě nábytku a hraček, jsou to nástroje sice specifické, ale potřební jak v sériové produkci, tak i v malých sériích, v údržbě a dalších typech opravárenské činnosti.


Categorized as: Nakupování

Comments are disabled on this post